kalorie w winie

Ile kalorii ma wino?

Wino to jeden z najczęściej wybieranych trunków, towarzyszących podczas spotkań z bliskimi. Jest też świetnym dodatkiem do obiadu czy kolacji. W zależności od rodzaju wina i stopnia słodkości, ma ono różną ilość kalorii. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile kalorii ma wino, dobrze trafiłeś! W tym krótkim artykule zdradzamy, które wino jest najbardziej dietetyczne i nie zaburzy diety redukcyjnej.

Od czego zależy kaloryczność wina?

Wino może mieć różną wartość odżywczą. Jego kaloryczność zależy przede wszystkim od dwóch czynników – ilości czystego alkoholu oraz stopnia słodkości wina. Nie będzie tajemnicą fakt, że wina, które mają największy dodatek cukru, cechują się wysoką zawartością kalorii. 

Ile kalorii ma wino?

Szacunkowo przyjmuje się, że lampka wina, która mieści 100 ml wina, ma około 100 kalorii. Jak już zostało wspomniane, wina słodkie będą mieć największą ilość kalorii. W jednej lampce jest ich aż 130. Z kolei wino wytrawne, bez znaczenia, czy jest białe, czy czerwone, ma około 70 kalorii i znacznie mniejszą ilość węglowodanów. Półsłodkie wino dostarcza z kolei około 100 kalorii. Najniższą wartością odżywczą odznacza się wino bezalkoholowe, które w 100 ml posiada niecałe 20 kalorii. 

Jakie wino najlepsze na dietę?

Będąc na diecie redukcyjnej, warto ograniczyć spożywanie alkoholu. Jeżeli jednak szykuje nam się wyjątkowa okazja, warto postawić na dobrej jakości wino wytrawne lub półwytrawne. W przeciwieństwie do słodszych win, mają one mniejszą ilość węglowodanów, co nie jest obojętne dla osób na dietach o niskim indeksie glikemicznym. Warto wspomnieć, że wino wytrawne dopuszczalne jest na diecie ketogenicznej.