Outlet
48
PLN
Friulano DOC

Friulano DOC

2007 r. | 90 pkt

Producent: Borgo San Daniele
Region: Friuli - Wenecja Julijska
Kolor: białe
Apelacja: DOC Isonzo del Friuli
Rodzaj: wytrawne
Pojemność: 750 ml
Rocznik: 2007
Punktacja: 90 pkt
Zawartość alkoholu: 13,5%
Szczep: 100% Tocai Friulano
Temperatura serwowania: 12-14°C

Opis producenta wina

Kolor słomkowy. Zapachem przypomina polne kwiaty i skórkę kandyzowanej cytryny. W smaku owocowe, miękkie jak na swoją kwasowość. W finale wyczuwalna delikatna nuta słodkich migdałów.

Proces winifikacji

Wyłącznie zbiór ręczny. Okres zbioru: trzeci i czwarty tydzień września. Delikatne tłoczenie (0,8-1,2 bar), fermentacja 20-25 dni w kontrolowanej temperaturze (20-24°C.) 50% w kadziach ze stali nierdzewnej i 50% w beczkach ze sławońskiego dębu o pojemności 20 hl. Po fermentacji jabłkowo-mlekowej wino pozostawia się w beczkach, następnie zostaje ono kilka razy zlewane, po czym na początku lata następuje łączenie. Wino butelkuje się w sierpniu bez przeprowadzania klarowania i sterylnej filtracji.

Przeznaczenie

Białe wino, które można dowolnie podawać do różnego rodzaju posiłków: poczynając od lekkich przystawek oraz zup, poprzez pierwsze dania złożone głównie z makaronów bądź risotta, a kończąc na drugich daniach.

Odmiana winorośli

100% Tocai Friulano

Opinia ekspertów

Bardzo typowy Tocai, ze skłonnością do redukcji, niezbyt aromatyczny, wręcz "lodowy", mineralny. W ustach więcej ekspresji i owocu, co osiągnięto częściowo dzięki cukrowi resztkowemu, który jednak nie razi. Trochę terroir. Bodaj najbardziej przystępne z win Borgo San Daniele. Nieco za drogie, ale taka już uroda Friuli. Dobre wino.

Opinia ekspertów zagranicznych

"3 kieliszki Gambero Rosso; Korona (najwyższe wyróżnienie) w przewodniku Vini Buoni d'Italia; 16,5/20 pkt w przewodniku L'Espresso; 90+/100 pkt Robert Parker/ The Wine Advocate - rocznik 2012

Opinie o produkcie (0)

Serwis działa w oparciu o oprogramowanie Shoper - Clickray
Newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl