Outlet
68
PLN
Arbis Blanc IGT

Arbis Blanc IGT

2006 r. | 88 pkt

Producent: Borgo San Daniele
Region: Friuli - Wenecja Julijska
Kolor: białe
Apelacja: IGT Venezia Giulia
Rodzaj: wytrawne
Pojemność: 750 ml
Rocznik: 2006
Punktacja: 88 pkt
Zawartość alkoholu: 14%
Szczep: Sauvignon 40% Pinot Bianco 20% Chardonnay 20% Tocai Friulano 20%
Temperatura serwowania: 12-14°C

Opis producenta wina

"Piękny złoty kolor, jasny i pełen blasku. Ze sprawdzonego już kupażu dyskretnie uwalniają się różnorodne, ładnie wtopione aromaty. W zapachu początkowo wyczuwalna przyjemna nuta owocowa, po czasie pojawiają się inne, bardziej złożone zapachy, począwszy od polnych kwiatów i aromatycznych ziół, a skończywszy na woni przypominającej miód akacjowy. Są to zapachy jeszcze bardzo młode. Z czasem wino objawi cały swój potencjał. W ustach czysta harmonia.

Proces winifikacji

Wyłącznie zbiór ręczny. Okres zbioru drugi, trzeci i czwarty tydzień września. Delikatne tłoczenie (0,8-1,2 bar), fermentacja trwająca 20-25 dni w kontrolowanej temperaturze (20-24°C.) 50% w kadziach ze stali nierdzewnej i 50% w beczkach ze sławońskiego dębu o pojemności 20hl. Po fermentacji jabłkowo-mlekowej wino pozostawia się w beczkach, następnie zostaje kilka razy zlewane, po czym na początku lata następuje kupażowanie. Wino butelkuje się w sierpniu bez przeprowadzania klarowania i sterylnej filtracji.

Przeznaczenie

Znakomite z lekkimi przystawkami, zupami i pierwszymi daniami, złożonymi głównie z makaronów i risotto. Dobre w połączeniu z rybą i skorupiakami.

Odmiana winorośli

Sauvignon 40% Pinot Bianco 20% Chardonnay 20% Tocai Friulano 20%

Opinia ekspertów

Ambitny kupaż białych szczepów, mniej problematyczny od win odmianowych tego producenta, pełny, gęsty, intensywny, w ustach raczej krągły, choć beczka jest tu użyta z dużą maestrią. Lekko zredukowane nuty typowe dla Tocai Friulano. Wino "szerokie", kompletne, jeszcze chyba za młode, warto poczekać, aż się do końca stopi, a przy tym pokaże więcej mineralności. Cierpliwość z pewnością się opłaci.

Opinia ekspertów zagranicznych

"3 kieliszki Gambero Rosso, 5 kiści A.I.S. (Stowarzyszenie Włoskich Sommelier), 89 punktów w Roczniku Najlepszych Win Włoskich (Luca Maroni), 3 butelki przewodnika Espresso zrecenzowany na łamach: IL LIBRO DEI VINI Hugh Johnson'a, VINO ITALIANO Burton'a Anderson'a, Wines of the World, DECANTER, The Wine Advocate, International Wine Cellar, Winart (Japonia); 4 kiście Duemilavini; 88 pkt Luca Maroni; 92/100 pkt Robert Parker/ The Wine Advocate - rocznik 2011

Opinie o produkcie (0)

Serwis działa w oparciu o oprogramowanie Shoper - Clickray
Newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl