białe
899
PLN
Amabile del Cerè IGT

Amabile del Cerè IGT

2003 r. | 91 pkt

Producent: Quintarelli Giuseppe
Region: Veneto - Wenecja Euganejska
Kolor: białe
Apelacja: IGT Veneto
Rodzaj: słodkie
Pojemność: 375 ml
Rocznik: 2003
Punktacja: 91 pkt
Zawartość alkoholu: 15 %
Szczep: Garganega, Trebbiano Toscano, Sauvignon Bianco, Chardonnay, Saorin
Temperatura serwowania: 12-15°C

Opis producenta wina

Piękny, złoty kolor z odcieniem bursztynu. Nos pełen suszonych owoców kandyzowanych z nutą korzenną. Usta monumentalne, bardzo długie. Wyjątkowa równowaga pomiędzy taninami, kwasowością i słodyczą.

Wino medalowe

Złoty medal na targach we Włoszech.

Proces winifikacji

Ręczny zbiór winogron zaczyna się na przełomie sierpnia i września. Zaraz po zbiorach, winogrona są przenoszone do przechowalni owoców i tam umieszczane w drewnianych skrzynkach oraz rozkładane na wiklinowej macie. Ze względu na wciąż wysokie temperatury, winogrona schną szybko, dając oczekiwany efekt. Tłoczenie zaczyna się na przełomie stycznia i lutego, kiedy szlachetna pleśń rozwinie się już wystarczająco (30-40%). Po 20 dniach maceracji, wino poddane jest fermentacji alkoholowej, która rozpoczyna się bardzo powoli i trwa około 50 dni. Wino dojrzewa w beczkach z francuskiego dębu (Limousin, Algier, Tron§ais) przez 5-6 lat. Podczas fazy dojrzewania kilkakrotnie przechodzi fermentację alkoholową.

Przeznaczenie

Wyśmienite do kruchych ciasteczek i pasztetu z gęsich wątróbek. Polecane również jako wino do medytacji.

Odmiana winorośli

Garganega, Trebano Toscano, Sauvignon Bianco, Chardonnay, Saorin

Opinie ekspertów

To słodkie wino z Garganegi i Saorin reprezentuje werońską tradycję: zaczął je produkować ojciec Giuseppe Quintarellego. W tym wiekowym przecież już roczniku uderza ewolucja i złożoność, słodycz zrównoważyła się tu nutami rodzynkowymi, rustykalnymi, z niuansem starej szafy. Zdecydowanie jednak likierowe w ustach. Jedyne w swoim rodzaju.

Opinie o produkcie (0)

Serwis działa w oparciu o oprogramowanie Shoper - Clickray
Newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl